• تهران ، ونک ، ملاصدرا، شیراز جنوبی، کوچه فلاحی، شماره 15
  • 02188064755-8
  • info@aftco.ir

اخبار

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه خبری ترند؛ وزارت امور خارجه ترکمنستان در بیانیه ای اعلام کرد: یک قطار باری کانتینری روز 29 دسامبر از شهر یینچوان حرکت خواهد کرد و با عبور از قزاقستان و ترکمنستان به ایران خواهد رسید.

در روز 30 دسامبر نیز یک قطار باری کانتینری دیگر از همان مسیر و از شهر شیان در استان شانژی اعزام خواهد شد.

روز 28 دسامبر نیز یک قطار باری کانتینری از شهر چانگشای چین و از طریق قزاقستان و ترکمنستان عازم ایران شده است. این قطار با عبور از گذرگاه مرزی خورگوس و خطوط ریلی آلتینکول-بولاشاک (قزاقستان) و سرهتیاکا- آکیایلا (ترکمنستان) به ایران خواهد رسید.

طول خط ریلی چانگشا-تهران بیش از 10 هزار و 297 کیلومتر است که طی بازه زمانی 14 روزه طی می شود، در حالیکه مسیر مشابه دریایی مسیری 25 تا 30 روزه است. این قطار باری دارای 50 کانتینر حامل کالاهای مصرفی است.

توسعه حمل و نقل کانتینری در امتداد این مسیر موجب ارتقاء پتانسیل ترانزیتی ترکمنستان و رشد جذابیت مسیر مذکور خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از رویترز؛ نظرسنجی این خبرگزاری از کارشناسان نشان داد که تلاش‌های روسیه و اوپک برای کاهش تولید نفت و همچنین پیش بینی رشد تقاضای نفت در جهان سبب می‌شوند، قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به ۶۰ دلار برای هر بشکه باقی بماند.

نظرسنجی از ۳۲ اقتصاددان و تحلیلگر نشان داد که میانگین قیمت شاخص نفت خام برنت در سال آینده میلادی ۵۹ دلار و ۸۸ سنت خواهد بود که نسبت به برآوردهای پیشین بالاتر است.

قیمت نفت که در هفته گذشته به بالاترین حد دو سال و نیم اخیر رسید، از آغاز سال جاری میلادی تا کنون و پس از اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت میان تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک، از ۳۰ درصد رشد برخوردار شده است.

کارشناسان همچنین پیش‌بینی کردند با توجه به رشد تقاضای نفت در قاره آسیا، عرضه نفت به این منطقه افزایش خواهد یافت.

میانگین برآوردهای کارشناسان درباره قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۵ دلار و ۷۸ سنت و بالاتر از برآوردهای پیشین بود.

به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی  در سفر به ترکیه و در دیدار با  احمد ارسلان وزیر حمل و نقل و امور ارتباطات ترکیه در مورد برخی از همکاری‌های آتی دو کشور به بحث و گفتگو پرداخت.

 وزیر راه و شهرسازی گفت: اولین موضوع مورد گفتگو مربوط به عبور ترانزیت ترکیه به سمت قطر بود که بخشی از این ترانزیت از ایران می‌گذرد.

آخوندی ادامه داد: پیش تر، قرار بود تا یادداشت تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین ایران، ترکیه و قطر به امضا برسد که وزیر ترکیه اعلام کرده بود که از این موضوع مطلع نشده تا در قطر حضور یابد و به همین دلیل نیز مقرر شد تا طی هماهنگی‌های آتی این تفاهم نامه هرچه سریع تر به امضا برسد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان افزود: ترانزیت ترکیه به عراق موضوع دیگری بود که روی آن بحث شد. تا پیش از این بخشی از ترانزیت ترکیه از کردستان عراق انجام می‌شد و همتای ترکیه‌ای در این دیدار، اظهار علاقمندی کرد تا بخش‌هایی از این ترانزیت در آینده از طریق ایران صورت گیرد.

آخوندی همچنین بحث در مورد مشکلات رانندگان ایرانی گفت: قرار شد تا برخی از رانندگان ایرانی که در ترکیه بر اثر عملیات تروریستی و شبه‌تروریستی صدمه دیده اند و دادگاه این کشور به نفع آن ها حکم صادر کرده است هرچه سریع تر خسارات آنها از سوی طرف ترکیه ای پرداخت شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین  موضوع معطل بودن رانندگان ایرانی برای انجام برخی از آزمایشات در گمرک نیز مورد بحث قرار گرفت. هم اکنون در برخی از مبادی ورودی آن کشور، آزمایشگاه قرنطینه و غیرقرنطینه در گمرک نیست لذا رانندگان ایرانی که بار به ترکیه می برند برای انجام آزمایشات ناچارند تا چندین روز در گمرک آن کشور معطل شوند لذا مقرر شد تا به دستور دولت ترکیه، هرچه سریع تر آزمایشگاه ها در گمرک مستقر شوند تا رانندگان ایرانی با مشکلات کمتری روبه رو شوند.

تشکیل کمیته حمل و نقل ایران و ترکیه

آخوندی همچنین از دستور سریع برای تشکیل کمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای بین ایران و ترکیه خبر داد و گفت: قرار شد  هرچه سریعترکمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای را بین ایران و ترکیه تشکیل دهیم تا تمام مسائل فی مابین را رسیدگی  و در اولین فرصت در سطح وزرای دو کشور ایران و ترکیه نشست داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی فعال‌شدن قطار مسافری ایران به ترکیه را از دیگر موضوعات مورد بحث با همتای ترکیه‌ای خود برشمرد و افزود: در بحث حمل و نقل نکته دیگری که ما تعقیب می‌کردیم یکی بحث فعال شدن قطار مسافری ایران به ترکیه بود که قرار شد هرچه سریعتر ترک ها آن را فعال کنند. زیرا اعلام کرده بودند به دلیل مشکل امنیتی امکان تردد نیست.

آخوندی ادامه داد: از آنجاییکه از جهت فیزیکی خط ریل ایران متصل است، قرار شد خط ریل ایران از طریق مرز رازی- کاپی‌کوی هرچه سریعتر از سوی کشور ترکیه بررسی و نتیجه به ایران اطلاع داده شود تا هرچه سریعتر این خط را فعال کنیم.

وی همچنین گفت: اتصال خط آهن ایران از طریق مرز بازرگان به شهر کارس ترکیه از دیگر موضوعات مورد بحث بود که ترکیه علاقمند بود که این‌کار با نقشه‌بان هم به نحوی به صورت یک جانبه باشد قرار شد نقشه موردنظر خود را به ما بدهند تا ما در این مورد بررسی کنیم و اظهار نظر رسمی به آنها ارایه دهیم.

گفتنی است، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان به همراه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به منظور دیدار و رایزنی با مقامات بلندپایه ترکیه و شرکت در نهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی ۸ وارد آن کشور شده است.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل ازشانا،بیژن زنگنه، عصر امروز (سه‌شنبه، ۲۵ مهرماه) پس از دیدار با عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجه ازبکستان، اظهار کرد: این کشور علاقه‌مند به خرید نفت از ایران است و هیئتی از بالاترین مقام‌های نفتی این کشور با همکاران ما در امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران مذاکره می‌کنند.

وی افزود: تولید نفت ازبکستان محدود است، بنابراین این کشور به واردات این کالای راهبردی نیاز دارد.

وزیر نفت با بیان این که باید نحوه صادرات نفت ایران به ازبکستان بررسی شود، تصریح کرد: با توجه به این که ازبکستان به دریا راه ندارد بنابراین، صادرات نفت به این کشور باید از طریق خشکی و احتمالا راه آهن انجام شود.

زنگنه با بیان این که مذاکرات بیشتر در این باره ادامه خواهد داشت و ازبکستان باید راه‌های اقتصادی واردات نفت خام از ایران را بررسی کند، تصریح کرد: ما به طور اصولی موافق صادرات نفت به ازبکستان هستیم و فکر می‌کنیم صادرات نفت به این کشور برای توسعه و تحکیم روابط ۲ کشور مناسب است.

ازبکستان کشوری در آسیای مرکزی و دارای مرز مشترک با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان است، پایتخت این کشور شهر تاشکند است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،ستار محمودی سرپرست وزارت نیرو در حاشیه مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته از ویژگی مناسبی برخوردار بوده به طوری که بسیاری از تولیدکنندگان از وضعیت بازار احساس رضایت می کنند. همچنین آنها نظر مثبتی نسبت به سبک کار واحد تولیدی دارند که این موضوع بیانگر فعال بودن  پژوه های اجرایی است.

وی تصریح کرد : قبل از انقلاب،برخی اظهار براین داشتند که ایران استعداد چندانی در صنعتی شدن ندارد و کوچکترین تجهیزات را نمی تواند تولید کند.اما اکنون اندازه گیری تجهیزات در حال رشد است و  ایران جایگاه بالایی درمیان  کشورهای در حال توسعه به ویژه در منطقه خاورمیانه دارد.

محمودی تاکید کرد :نمایشگاه امسال به لحاظ حضور نزدیک به  ۲۶۹ شرکت ایرانی و ۱۰۵ شرکت خارجی که عمده آنها از کشورهای اروپایی هستند،از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی همچنين به همكاری های بين المللی ايران در صنعت آب و برق اشاره کرد و گفت: شرکت های بخش خصوصی ایران و شرکت های بخش خصوصی خارجی درحال مذاکره طرح هایی به ارزش  10 میلیارد یورو هستند.

محمودی اضافه كرد: علاوه بر این ، در ارتباط با هشت هزار مگاوات تولید برق نیز مذاکراتی آغاز شده است؛ همچنین برای  2 هزار مگاوات  دیگر در حال مذاکره برای تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی هستیم.

سرپرست وزارت نیرو، افزود: اکنون نزدیک به 12 هزار مگاوات از نیروگاه ها در حال تعمیر هستند  و هر هفته 2 تا 6 هزار مگاوات برای تعمیرات معرفی می شوند؛ هم اکنون در زمینه تامین  آب شرب شهرها  تنشی وجود ندارد.

گفتنی است؛سیزدهمین نمایشگاه صنعت آب صبح امروز (دوشنبه) با حضور 258 شرکت داخلی و 105 شرکت خارجی آغاز به کار کرد.
در این نمایشگاه انواع لوله و اتصالات پلیمری و فلزی، تصفیه و فیلتراسیون، سامانه‌های آب شیرین‌کن، لوله و اتصالات و شیرآلات، اتوماسیون و سامانه‌های ابزار دقیق، سامانه‌های اندازه گیری، تجهیزات آزمایشگاهی و آخرین فناوری‌ها و تولیدات و تجهیزات آب و فاضلاب در معرض نمایش عمومی قرار خواهد گرفت.
 این نمایشگاه به مدت چهار روز در فضایی به وسعت 30 هزار مترمربع برپاست و همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعداز ظهر پذیرای بازدیدکنندگان است